Porady i kosultacje medyczne / Diagnoza i analiza szpitalnych oraz indywidualnych wyników badań / Analiza zaleceń twojego lekarza - Piotr Chrabąszcz - Mielec

PORADY / INFORMACJE MEDYCZNE


Porady i kosultacje medyczne / Diagnoza i analiza szpitalnych oraz indywidualnych wyników badań / Analiza zaleceń twojego lekarza - Piotr Chrabąszcz - Mielec

 << WRÓĆ

Rola wit. D w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym

Czynniki ryzyka większości chorób są wynikiem rozwoju cywilizacyjnego, a w szczególności związane są one ze stylem życia, nawykami żywieniowymi i zmianami w środowisku człowieka, na które wpływa ciągły rozwój przemysłu. Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych przeważają choroby nieinfekcyjne, co wynika z opanowania przez współczesną medycynę większości tych chorób za pomocą antybiotyków.

Tak więc jaka jest rola wit. D w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym?

Najpierw należy sobie uzmysłowić, jakie problemy może powodować jej niedobór w organizmie. Literatura naukowa nie pozostawia żadnych wątpliwości, że skrajne niedobory tej witaminy sprzyjają rozwojowi:

- Chorób autoimmunologicznych takich jak: SM, RZS, choroba Leśniowskiego-Crohna, miopatia - Osteoporozy, osteomalacji, krzywicy, złamań - Nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca - Skłonności do infekcji - Astmy i alergii - >Choroby Parkinsona, Alzheimera - Upośledzenia słuchu, zaburzeniom równowagi

Gdzie we współczesnym zdrowiu publicznym jest miejsce dla witaminy D?

Wspomniana na wstępie zmiana stylu życia  społeczeństw wysoko rozwiniętych doprowadziła do sięgającego 80% niedoboru tej witaminy. Główną przyczyną jest brak ekspozycji na światło słoneczne. I tutaj należy podkreślić fakt, że przyczyniło się do tego rozpowszechnione przekonanie o rakotwórczym działaniu promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach około południowych. Nie jest to do końca prawdą. Najwięcej promieniowania UVB generującego powstawanie wit. D w komórkach skóry ma miejsce w godzinach południowych. Oczywiście, nie oznacza to, że powinno się przebywać na słońcu długotrwale. Wystarczy kilka, kilkanaście minut. Jednakże wskazane jest w miarę systematyczne naświetlanie.

Co natomiast, gdy prawie w klimacie Polski jest blisko 60% dni ze słabym nasłonecznieniem, a temperatura powietrza nie umożliwia na ekspozycję większej powierzchni ciała? Wtedy pozostaje sprawdzone solarium lub jej suplementacja. Przyjmowanie wit. D3 w postaci suplementu to nie to samo, co wit. D powstająca w wyniku promieniowania UVB, ale to lepsze rozwiązanie, niż żadne.

Najnowsze badania wskazują, że wit. D nie tylko jest potrzebna dla układu kostnego. Okazuje się, ze każda komórka naszego organizmu posiada receptor dla witaminy D. Tak więc ta witamina jest potrzebna wszystkim organom i narządom, a także komórkom układu odpornościowego. Łatwo sobie teraz wyobrazić, jak olbrzymie konsekwencje ma jej niedobór.

Normy witaminy D

Jak wspomniałem, głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna pod wpływem promieni słonecznych (UVB o długości fali 290–315 nm), których największe natężenie przypada w naszym klimacie na okres letni i wczesnojesienny i wspomniane godziny południowe. Tutaj należy wspomnieć o powszechnym stosowaniu w kremach filtrów przeciwsłonecznych (jakoby ograniczały ryzyko  chorób nowotworach skóry). Nic  bardziej mylnego.   Te filtry  zmniejszają syntezę witaminy D nawet o 99%. To niedobór wit. D predysponuje do chorób nowotworowych, a nie  ekspozycja na słońce. Oczywiście z umiarem.

Prewitamina D syntetyzowana w skórze wychwytywana jest przez komórki wątroby i przekształcana w nieaktywną jeszcze postać 25(OH)D (kacydiol). W tej postaci występuje w surowicy krwi. Aktywna postać to 1,25(OH)D (kacytriol) powstająca w cewkach nerkowych. To ona łączy się z receptorem obecnym na większości komórek organizmu, wpływając na wiele procesów odpowiedzialnych za zdrowie. Miarodajne badanie poziomu wit. D to mierzone w surowicy krwi, oznaczone parametrem 25(OH)D. Optymalne stężenie 25(OH)D to 30-50 ng/ml lub 75-125 nmol/l.

Witamina D jako czynnik pomocny w alergii i astmie

Witamina D poza istotnym wpływem na gospodarkę wapniowo-fosforanową, wodno-elektrolitową, hormonalną, ma także wpływ na odpowiedź  immunologiczną, zwłaszcza na indukowanie tolerancji na antygeny. Dzięki swoim właściwościom immunomodulującym i przeciwzapalnym ma zastosowanie w chorobach alergicznych: alergicznym nieżycie nosa, atopowym zapaleniu skóry i astmie oskrzelowej. Zależność niskiego poziomu witaminy D i rozwoju chorób alergicznych potwierdzają liczne badania. Przyjmuje się, że istotną przyczyną astmy oskrzelowej są zaburzenia immunologiczne. Suplementacja wit. D3 jako czynnika immunomodulującego ma znaczący wpływ na łagodzenie objawów astmy.

Witamina D jako czynnik pomocny w infekcjach

Badania ostatnich lat wskazują jednoznacznie, iż niedobory witaminy D zwiększają ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych, w tym zakażeń streptokokami oraz prątkami gruźlicy. Skrajnie niski jej poziom może być czynnikiem powodującym sepsę. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie wit. D3 w codziennej dawce 4000 jedn./dobę u osób skłonnych do infekcji górnych dróg oddechowych znacząco zmniejszyło w badanej grupie osób częstość zachorowań, jak również skróciło czas występowania choroby.

Rekomendowane wartości suplementacji

W okresie późno-jesiennym, zimowym i wczesno wiosennym wskazane są następujące dawki wit. D3

 Rekomendowana suplementacja witaminy D3 dla Europy Środkowej

Wiek

Zalecana dawka witaminy D3

W populacji ogólnej

Deficyt < 20 ng/ml*

Noworodki

400 j.m./dobę

 1000 j.m./dobę

Niemowlęta 1–6 miesięcy

400 j.m./dobę

1000–3000 j.m./dobę

Niemowlęta 6–12 miesięcy

400–600 j.m./dobę

1000–3000 j.m./dobę

Dzieci i młodzież

600–1000 j.m./dobę

3000–5000 j.m./dobę

Dorośli 19–65 lat**

800–2000 j.m./dobę

7000–10000 j.m./dobę lub 50 000 j.m./tydzień

*Dawki zalecane przez 1–3 miesiące. Kontrola po 3–4 miesiącach terapii, następnie w odstępach półrocznych
**Zalecana jest suplementacja całoroczna. W pozostałych grupach wiekowych – stosownie do ekspozycji na słońce

Tutaj należy wspomnieć, że za właściwy metabolizm i wykorzystanie wapnia w organizmie (bo oczywiście wit. D3 wzmaga jego wchłanianie) odpowiada wit. K2 MK7. Dlatego wskazane jest jednoczesne przyjmowanie wit. D3 z wit. K2 MK7.

Dobowe dawki wit. K2 MK7 dla ogólnej populacji to 50-100 µg, dla osób zagrożonych miażdżycą 200-400 µg.

W opracowaniu wykorzystano m. in. informacje pochodzące z miesięcznika Terapia (dla lekarzy i farmaceutów).

 <<
-

Tagi: Porady i konsultacje medyczne / Diagnoza i analiza szpitalnych oraz indywidualnych wyników badań / Analiza zaleceń twojego lekarza - Piotr Chrabąszcz - Mielec

Copyright 2016 - poradymedyczne.mielec.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.

stat4u