Porady i kosultacje medyczne / Diagnoza i analiza szpitalnych oraz indywidualnych wyników badań / Analiza zaleceń twojego lekarza - Piotr Chrabąszcz - Mielec

PORADY / INFORMACJE MEDYCZNE


Porady i kosultacje medyczne / Diagnoza i analiza szpitalnych oraz indywidualnych wyników badań / Analiza zaleceń twojego lekarza - Piotr Chrabąszcz - Mielec

 << WRÓĆ

Choroba zwyrodnieniowa stawów - naturalne metody wspomagania leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest określana jako wieloetiologiczny zespół uogólnionego uszkodzenia wszystkich struktur stawowych. Ogólnie, do uszkodzenia stawów dochodzi w momencie zbyt dużego ich obciążenia lub wskutek osłabienia struktur stawowych. Zwykle następuje to wraz z wiekiem, jednakże czynniki osłabiające stawy mogą już działać we wczesnym okresie życia. Choroba zwyrodnieniowa dotyczy wszystkich składowych stawu, ale zasadniczo rozpoczyna się od uszkodzenia chrząstek stawowych.  Do czynników predysponujących do wczesnego uszkodzenia powierzchni stawowych i ich struktur (oprócz mechanicznego przeciążenia) należą:

- Predyspozycje genetyczne

- Czynniki metaboliczne np. cukrzyca

- Różnego rodzaju zaburzenia hormonalne

- Choroby autoimmunologiczne

- Różnego rodzaju stany zapalne (pourazowe, poinfekcyjne)

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób występujących w krajach  rozwiniętych. Zmiany zwyrodnieniowe stwierdza się u połowy osób po 65. roku życia. Obecnie uważa się, że za początek choroby zwyrodnieniowej są odpowiedzialne niewłaściwe transkrypcje genów, które uruchamiają syntezę czynników prozapalnych i enzymów uszkadzających powierzchnie stawowe. To może  mieć związek z uszkodzeniem DNA. A na uszkodzenie DNA komórkowego ma obecnie szereg czynników pochodzących z zanieczyszczonego środowiska, chemizowanej żywności.

Czynnikiem najbardziej dokuczliwym w tej chorobie jest ból. Dlatego osoby dotknięte tym schorzeniem najczęściej sięgają po ogólnodostępne środki przeciwbólowe. One przynoszą dość szybko ulgę, ale niestety nie hamują postępu choroby. Dlatego w tym artykule zwrócę uwagę na naturalne preparaty i suplementy mogące spowalniać proces chorobowy.

Kwas hialuronowy.

Dostępny w formie kapsułek w wielu aptekach lub dobrych sklepach zielarskich.  Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu stawowego i przypisuje się mu wiele funkcji. Należy do nich utrzymanie właściwej lepkości płynu, wzmocnienie "poślizgu" powierzchni chrząstki, absorpcja drgań i obciążeń mechanicznych, działanie hamujące na procesy zapalne i ochronne na komórki chrząstki stawowej (chondrocyty).

Siarczan glukozaminy.

To składnik wielu dostępnych na rynku preparatów (przykładowe: Artresan,  Artrostop, Olimp Glukosamine Gold, Flexus, Artrofit, Arthroblok Forte, Artro Protect Classic, Artrobon, Glukozamina 500 Plus, Glukozamina + Chondroityna, Odnovit, Glukozamina C)
Wiele kontrowersji budzi stosowanie tych preparatów, które zalicza się do działających leków modyfikujących przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów. Z drugiej strony okresowo pojawiają się publikacje zawierające wyniki badań o różnym stopniu udokumentowania, wskazujące na skuteczność stosowania wspomnianych leków. Niektóre preparaty z tej grupy są uważane za uzupełnienie diety lub leki medycyny alternatywnej.

Siarczan glukozoaminy jest substancją łatwo rozpuszczalną w wodzie i dobrze przyswajaną przez organizm po podaniu doustnym. Jest ona wchłaniana w jelicie cienkim. Siarczan glukozoaminy wiąże się z białkami i w tej postaci utrzymuje się stosunkowo długo (kilka dni). Opublikowano wiele prac wskazujących na skuteczność kliniczną siarczanu glikozoaminy, chociaż ich stopień udokumentowania jest różny. Na uwagę zasługuje fakt, że jednocześnie potwierdzono wysokie bezpieczeństwo stosowania tego leku.

Piascledine

To mieszanina niezmydlających się składników olejów z awokado i soi. Jest ogólnodostępnym preparatem stosowanym w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Badania  wykazały pozytywne oddziaływanie na metabolizm tkanki łącznej. Lek powoduje zwiększenie syntezy kolagenu i innych składników budulcowych chrząstki stawowej, ograniczając przy tym produkcję przez organizm enzymów proteolitycznych (tj. rozmiękczających strukturę chrząstki).

Preparaty imbiru.

Na rynku jest wiele dostępnych preparatów zwierających w swoim składzie imbir (przykładowo: Zinaxin rebuild, Zinaxin forte, Olimp Arthroblock forte). Imbir zawiera substancje o różnym działaniu. Z działań potencjalnie istotnych dla leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów wymienić należy zdolność do hamowania aktywności niektórych cytokin prozapalnych. Właściwość ta wykazana została  w badaniach laboratoryjnych. Pomimo nie do końca poznanego mechanizmu działania, badania kliniczne potwierdziły jednak skuteczność wyciągu z imbiru u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Inne suplementy mające wpływ na zahamowanie rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

To w szczególności wit. D3 jako uczestnicząca w prawidłowym utrzymaniu gospodarki fosforanowo-wapniowej, dostarczająca przy pomocy wit. K2  właściwej ilości wapnia do układu kostnego, mająca szerokie działanie przeciwzapalne i immunomodulujące (o tym pisałem we wcześniejszych opracowaniach).

Przeciwutleniacze takie jak wit. C (zwłaszcza pochodząca z dzikiej róży), cynk, selen, miedź.  Ich oddziaływanie polega na wychwytywaniu wolnych rodników mogących uszkadzać wspomniane DNA komórkowe inicjujące proces zwyrodnienia stawów.

Kwasy omega 3, 6 i 9. To związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Posiadają silne właściwości przeciwzapalne. Ich brak może wprost powodować dolegliwości stawowe.

Wszelkie naturalne przeciwutleniacze pochodzące z ziół np. olejek eukaliptusowy, świeże młode pędy świerka, olejek sosnowy oraz inne zioła zawierające substancje przeciwzapalne:  kora wierzby, nasiona gorczycy białej, kwiat arniki, korzeń diabelskiego pazura, ziele pokrzywy.

W opracowaniu wykorzystano m. in. informacje pochodzące z miesięcznika Terapia (dla lekarzy i farmaceutów).

 <<
-

Tagi: Porady i konsultacje medyczne / Diagnoza i analiza szpitalnych oraz indywidualnych wyników badań / Analiza zaleceń twojego lekarza - Piotr Chrabąszcz - Mielec

Copyright 2016 - poradymedyczne.mielec.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.

stat4u